Ingvild Skibenes - Norway ★★★★★

Er nettopp kommet tilbake fra vårt 1. opphold i Albania. Vi leide 2 leiligheter i Saranda i uke 40, 2012, for totalt 6 personer. Vi var kjempefornøyd med leilighetene og beliggenheten. Jeg kommuniserte med Ilir og Dori pr. mail i forkant hvor jeg skrev hva jeg ønskte for ferien, og de var de som valgte leilighetene for oss. Vi ble møtt av Dori i havnen da båten fra Korfu ankom Saranda, og han følgte oss til leilighetene. Jeg kan trygt anbefale Albania Property Group, og vil bruke de også i fremtiden. Reisen til Albania går veldig smertefritt vedr. passkontroller. Vi reiste med Ryanair fra Rygge til Korfu og båt fra Korfu til Saranda (Ionian Cruises).
2012-10-13


Natalia and Gennadiy Belimenko - USA ★★★★★

Due to the exceptionally professional and efficient service of the Albania Property Group we rented apartment for our long term assignment in Tirana quickly and with no pain. The service offered to us by Ilir Konomi was very personalized and characterized by the great devotion, drive for results and satisfaction of the customer, deep understanding of our specific needs, and excellent negotiation skills. We would no doubt recommend Albania Property Group to others and will return to them for our vocation rentals.
2012-10-06


Kirsten and Jan - Norway ★★★★★

Jeg kontaktet Albania Property Group i 2008 for mulig kjøp av leilighet i Durres, Albania. Ilir organiserte flere visninger på ulike leiligheter i følge de kriteriene og ønskene vi hadde. Etter kjøpet av en ny leilighet, som da var under bygging, tok Ilir seg av all kommunikasjon med med byggekontraktør og lokale subkontraktører, offisiell registrering av leiligheten i mitt navn samt ta seg av mange praktiske saker og kontakter med lokale leverandører (gulvflising, kjøkken, bad etc). Da leiligheten var helt ferdig, fant Ilir leiletakere og har hatt ansvaret for utleie siden. Fra det som er nevnt over kan jeg anbefale Albania Property Group tjenester på alle områder jeg selv har hatt erfaring med dem. Ilir har vist seg å være en dyktig, ærlig og kunnskapsrik partner.
2012-09-11


Familja Avdiu - Suedi ★★★★★

Vitin e kaluar kam vizituar web e Albania Property Group për herë të parë. Më bëri pershtypje pergjigjiet e shpejta që merrja sa here pyesja per dicka. Kjo më bëri edhe më të vendosur që të kem kontakte më të shpeshta sidomos kohën e fundit pasi vendosëm që të vijmë në Shqiperi. Biseda me Ilirin me telefon më bëri të ndihem mirë dhe ta heq stresin që zakonisht kam kur udhëtoj. Në takimin e parë Iliri më la përshtypjen e një personi të shkathët, të sjellshëm që plotësisht mund ti besoja. Pasi vizituam shume apartamente ne Vlorë dhe Sarandë, në fund të vizitës sonë vendosëm të blejmë një apartment në Vlorën e bukur. Iliri ishte i pranishëm gjatë gjithë kohës gjersa e kryem nënshkrimin e kontrates. Në zyrën e Tiranës biseduam përsëri me personin pergjegjes per detajet e pasblerjes si mobilimi etj. I rekomandoj të gjithe atdhetarët që nëse mendoni të blini ose edhe te kalojne pushimet kudo në Shqipëri të kontaktoni Ilir Konomin dhe kolegët e Albania Property Group. Përgëzoj kompaninë tuaj për punën e mrekullueshme që bëni. Përshëndetje të sinqerta nga familja Avdiu prej Suedisë.
2012-05-23


Harald Flatebo - Norway ★★★★★

I just bought an apartment in Saranda and are ever grateful for all the professional help from Albania Property Group and in particular from Ilir in Tirana and Dori in Saranda. I will have no problem in recommending this company to all who have plans to buy property in Albania. So, thank you for fantastic help in the proces of buying my apartment overlooking the Ionian see. Harald Flatebo - Norway
2012-05-22


Jarrod O Neill - UK ★★★★★

I bought 2 properties in Albania from Albania Property Group in 2010 – 2011. Both apartments are of very high quality, all the administration from the company on my behalf was second to none. Money down payments, to invoices, pictures, updated information on how my apartments were developing during the months they were built. I would like to thank Ilir Konomi, Sam Dardha, Ila, Eneida, Eno, Dori and all the other staff working together as a fantastic team. One of my apartments I bought , it was my second apartment, I purchased it from the company as a client, they dealt with all the small details and also gave me a fantastic service of furnishing it for me, while I was in the UK all I had to do was come to Albania and move in. I was very impressed with their service, and I will be purchasing more apartments in Albania from them in the foreseeable future.Jarrod O Neill - UK
2012-04-20


Davide Arioli - Italy - Milano ★★★★★

Esperienza entusiasmante!!! A luglio 2011 partimmo alla volta di Saranda prima esperienza in Albania dopo aver contattato Ila dell'agenzia. Gentilissima ha risposto a tutte le nostre domande. Arrivati a Saranda e dopo esserci recati all'agenzia, Dori ci ha fornito tutte le indicazioni necessarie. Tutte le informazioni sono state preziosissime. La miglior vacanza passata insieme alla mia famiglia. Consiglio vivamente. Se non fossero aumentati così i prezzi dei traghetti saremmo ritornati. ILA E DORI GRAZIE FALEMINDERIT SHUM
2012-04-17


Daphna Barak - Izrael ★★★★★

I was looking for a holiday villa in Albania. I found the villa in Ksamil in RentinAlbania site. From the first mail, I received the all information I was looking for, Ila from Albania Property Group offered me extra services which were very helpful. She rented for us an appropriate car that was waiting for us in Tirana Airport. She also booked for us, 2 rooms in a very nice hotel in Tirana. It was a pleasure to organize the vacation with such a good service and help. We have already recommended to our friends here in Israel to use the wonderful services Albania Property Group is offering.
2011-10-30


Arber Istrefi - Kosova ★★★★★

Albania Property Group është një shembull i shkëlqyer se si duhet të funksionojë një agjension pronash, dhe jo vetëm në Shqipëri por edhe në rajon. Të punosh me njerëz të cilët e njohin mjaftë mirë lëminë e patundshmërisë dhe pronave, është një ndihmesë e madhe për klientët dhe të interesuarit, adaj e vlerësojë shumë ndihmën e këtij agjensioni.
2011-10-22


Jonny Delizano - Geneva, Italy ★★★★

THIS COMPANY IS AMAZING. THESE OFFERS ARE AMAZING I GOT A VILLA IN TIRANA AND I LOVE IT I LOVE THIS CITY LIFE THE NATURAL ALBANIAN ATMOSPHERE I PRETTY MUCH EVERYTHING ABOUT ALBANIA. AND TOURISM HERE IS REDICOLOUSLY AMAZING. I USED TO LIVE IN ITALY THEN MOVED TO PENNSYLVANIA, USA AND IT WAS HORRIBLE. I DIDNT ENJOY IT A BIT. NOW IM EVEN SO MUCH CLOSER TO HOME I CAN GO VISIT MY MOTHER IN ITALY HALF AN HOUR FLIGHT FROM TIRANA TO ROMA. I LOVE ALBANIA,,,,I LOVE MY VILLA.
2011-07-14